Saturday, March 10, 2012

اصغر فرهادی در اولین مصاحبه بعد از ورود به ایران: تبریک واقعی مدیران ارشاد به من زمانی است که خانه سینما باز شود.

کارگردان فیلم جدایی نادر از سیمین درباره پخش نشدن خبر موفقیت ایران در اسکار از صداوسیما گفت: مدتهاست که نه من به صداوسیما نیا
ز دارم و نه صداوسیما به من نیاز دارد به همین دلیل کاری به هم نداریم و این بهترین تفاهم است. امروز مطبوعات به خوبی اسکار را پخش کردند و تمامی ملت به راه‌های بسی

ار بهتری برای کسب اخبار دسترسی دارند.
وی ادامه داد: این که اعلام شده قرار است فیلم در عید نوروز پخش شود درست نیست زیرا فیلم به صداوسیما فروخته نشده است.
وی درباره واکنش مسوولان به موفقیت ایران در اسکار به طنز گفت: امشب شب خوبی است و اجازه بدهید حرف‌های خوبی بزنیم‌.
وی درباره برنامه‌ای که برای جوایز خود دارد، گفت: من به زودی همه جوایز خود را به موزه سینما اهدا ‌می‌کنم.

فرهادی درباره انعکاس غیرواقعی حرف‌های وی در بعضی از رسانه‌ها گفت: حاشیه‌ها همیشه وجود دارند و گریز از آن نیست و این اتفاق به گونه‌ای است که همیشه هم همراه با حاشیه است و من از چنین ماجراهایی خیلی تعجب نکردم.

وی ادامه داد: گروهی معتقد بودند که من ‌می‌توانستم در زمان دریافت جایزه اسکار سخنرانی تندتری انجام دهم ولی باید بپذیریم که آنجا محل منازعات سیاسی نیست بلکه اسکار یک اتفاق فرهنگی است و من آنچه را که باور داشتم و فکر ‌می‌کردم برای همه مردم مفید است، گفته‌ام.

فرهادی ادامه داد: باید بعضی‌ها حداقل استقلال را برای من قائل باشند که من بتوانم حرفهای خودم را بزنم اما اینکه فردا از هر طرف حرف‌های من مورد سوء استفاده قرار گیرد دیگر در دست من نیست.

کارگردان فیلم جدایی نادر از سیمین درباره تاثیر کسب جایزه اسکار بر سینمای ایران گفت: احساس ‌می‌کنم این تاثیر همچنان ادامه داشته باشد و کمترین تاثیر آن این است که خودباوری ما تقویت شود و مسیری را که فکر ‌می‌کردیم نمی‌توانیم طی کنیم و یا رسیدن به این هدف سخت است، امروز قابل دسترس شده و من معتقدم که سینمای ایران در آینده به موفقیت‌های زیادی کسب پیدا ‌می‌کند.

وی ادامه داد: من در این یکسال اخیر فیلم‌های دنیا را از نزدیک دیده‌ام و ‌می‌توانم بگویم که سینمای ایران قدرت آن را دارد که به جوایز زیادی دست پیدا کند.

وی درباره احساس خود در زمان حضور در روی فرش قرمز گفت: این احساس قابل توضیح نیست زیرا نمی‌توان حس خود را توضیح داد اما احساس کردم که در این لحظه مردم همه در حال دیدن من و مراسم هستند. به همین دلیل رفتار ما و اعضای گروه در آنجا بسیار مهم بود زیرا هر رفتار گروه به پای فرهنگ و هنر ملتی نوشته ‌می‌شد لذا ما سعی کردیم تصویر زیبا و شکیل ارائه کنیم و تا افتخارآمیز و غرورآمیز باشد.

وی با اشاره به اینکه تمامی رقبا بعداز دریافت اسکار به وی تبریک گفتند، گفت: اینکه اسکار را یک فیلم ایرانی بگیرد دلیل آن نیست که این جایزه بسیار باارزش‌تر از آن است که یک فرد غیرایرانی آن را بگیرد. آثار دیگر کارگردان‌ها نیز باارزش بود و ما باید جهانی نگاه کنیم.

وی ادامه داد: من بعداز دریافت جایزه عضو آکادمی اسکار شدم و ‌می‌توانم رای بدهم.

فرهادی درباره بدون اطلاع آمدنش به ایران گفت: من قرار بود سه شنبه وارد ایران شوم ولی از آنجا که متوجه شدم این خبر پخش شده است، سفر خود را به جمعه موکول کردم و امروز نیز تصور ‌می‌کردم فقط سه نفر از اعضای خانوده‌ام در فرودگاه حضور دارند اما در هواپیما و از طریق خلبان متوجه شدم که عده‌ای بسیاری در فرودگاه هستند و حتی گروهی از ساعت 7 شب در انتظار آمدن من هستند.

فرهادی در پاسخ به سوال خبرنگار ايلنا درباره خانه سینما و دیدگاه خود درباره وضعیت این خانه گفت: در این مدت اخبار خانه سینما را پیگیری ‌می‌کردم و معتقدم خانه سینما حتما باید باز شود و هیچ راه دیگری وجود ندارد تبریک واقعی و عملی مدیران ارشاد به من زمانی است که خانه سینما باز شود و این امر من را از هر تبریک دیگری بیشتر خوشحال ‌می‌کند و مطمئن باشید که خانه سینما نیز باز ‌می‌شود.